Raje podatkowe często nie są przedstawiane w pozytywnym świetle w mediach, szczególnie tych państwowych. Tymczasem dla przedsiębiorcy rejestracja firmy na rynku offshore to jeden ze sposobów na optymalizację finansową oraz podatkową. Niestety, polskie prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane, a ciągle zmieniające się przepisy nie sprzyjają tworzeniu spójnej i pomocnej w rozwijaniu przedsiębiorstwa strategii podatkowej. Stąd też konieczność poszukiwania innych sposobów, dzięki którym firma może swobodnie prowadzić działalność, nie martwiąc się zanadto o kwestie podatkowe.
Spis treści
Optymalizacja finansowa – podatki i nie tylko
Niemal każdy przedsiębiorca staje przed trudnym zadaniem, jakim jest optymalizacja kosztów w firmie. Najczęściej temat optymalizacji pojawia się w kontekście kosztów bieżącej działalności, na przykład produkcyjnych. Tymczasem znaczną część ogólnych kosztów przedsiębiorstwa stanowią wydatki na opłacenie podatków i innych zobowiązań na rzecz Skarbu Państwa. Oczywiście optymalizacja finansowa nie zamyka się jedynie w podatkach, jednak to właśnie optymalizacja podatkowa spędza przedsiębiorcom sen z powiek. O ile koszty produkcyjne czy administracyjne można w określony sposób zaplanować, o tyle wydatki podatkowe są bardzo zmienne. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na rejestrację firmy za granicą. Wybór pada na kraje europejskie, takie jak Niemcy, Wielka Brytania, Cypr czy Słowacja. Rejestracja firmy za granicą ma przynieść przedsiębiorcy przede wszystkim korzyści podatkowe, a także umożliwić mu otworzenie się na zagraniczne rynki zbytu. Na ogół wybieramy więc kraje, w których stosunkowo łatwo zarejestrować i prowadzić firmę. Co więcej, kraje europejskie wydają się nam o tyle trafnym wyborem, że obracamy się w bardzo podobnym kręgu kulturowym, a ewentualne załatwienie spraw urzędowych nie stanowi dla nas większego problemu, gdy trzeba udać się na miejsce.
Rynek offshore – dlaczego warto?
Jeżeli przedsiębiorca chciałby sięgnąć jeszcze dalej, może zarejestrować swoją firmę w raju podatkowym, czyli na tak zwanym rynku offshore. Na takie rozwiązanie z roku na rok decyduje się coraz więcej właścicieli dużych, lecz również mniejszych firm. Głównym powodem są oczywiście przewidywane korzyści podatkowe. Raje podatkowe cechują się:
-stabilnością przepisów podatkowych, co pozwala w dobry sposób zaplanować wieloletnią strategię podatkową,
-nieskomplikowanymi przepisami podatkowymi,
-brakiem podatku dochodowego lub bardzo niską jego stawką,
-możliwością korzystania z wielu ulg podatkowych,
-brakiem podatku VAT bądź bardzo niską jego stawką.
Nie sposób byłoby wymienić wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą rejestracja firmy na rynku offshore. Powodem jest fakt, iż każdy przedsiębiorca ma nieco inne wymogi co do kraju, w którym chciałby otworzyć firmę. Niemniej jednak założenie działalności w raju podatkowym nie jest skomplikowane, a co więcej nie wymaga posiadania dużego kapitału. Nie bez powodu zresztą kraje takie jak Republika Panamy czy Republika Seszeli nazwana została rajem podatkowym. Tam naprawdę nie trzeba martwić się o to, że fiskus będzie wymagał przedstawienia od nas skomplikowanej dokumentacji podatkowej czy podważy koszty uzyskania przychodów. Spółki offshore nie cieszy się jednak dobrą sławą w Polsce, jednak dotyczy to głównie osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Raje podatkowe promowane są negatywnie, jako miejsca, w których bogaci unikają opodatkowania i próbują ukryć swój dochody. Nie jest to jednak prawda, ponieważ offshore daje jedynie możliwości, których nie daje żaden kraj. Chodzi tutaj nie tylko i zniwelowanie już i tak wysokich obciążeń podatkowych, ale również o możliwość zaplanowania strategii podatkowej, która będzie wdrażana i realizowana w dłuższym okresie czasu. W Polsce jest to obecnie niemożliwe, właśnie ze względu na zmienność przepisów podatkowych i ich skomplikowaną konstrukcję.
Jak zarejestrować firmę za granicą?
Wielu przedsiębiorców marzy o tym, aby zarejestrować działalność gospodarczą w innym kraju, niż Polska. Niestety, nieznajomość przepisów, brak doświadczenia, a często również nieznajomość języka obcego sprawia, że wycofują się oni ze swojego pomysłu. W konsekwencji albo otwierają działalność w Polsce albo nie robią tego w ogóle, przez co gospodarka może wiele stracić. Tymczasem rejestracja firmy za granicą czy to w Europie czy też na rynku offshore wcale nie jest trudnym ani skomplikowanym procesem. Niemniej jednak, trzeba go zlecić specjalistom, którzy mają doświadczenie i doskonale wiedzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii podatkowej, której oferta jest dostępna na stronie internetowej https://pdtax.pl/. PDtax posiada swoje siedziby w Olsztynie i Warszawie. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim samodzielne działanie może spowodować, że nie dopełnimy wszystkich wymaganych formalności. Co więcej, wszelkie kroki należy podjąć zgodnie z obowiązującym prawem, nad czym czuwają najwyższej klasy specjaliści. Ufając im przedsiębiorcy zyskują pewność, że procedura zostanie dopełniona w odpowiednim czasie oraz z zachowaniem najwyższej staranności.
Doradztwo prawne dla firm polskich i zagranicznych
Działalność na rynku polskim i zagranicznym niesie za sobą określone konsekwencje prawne. Przedsiębiorcy chcą zdobywać nowe rynki i zawierać przeróżnego typu transakcje, a także pozyskiwać nowe źródła finansowania. Jest to zresztą ich zadaniem, wszak jedynie w ich gestii leży rozwój i prowadzenie działalności gospodarczej. Niemniej jednak przedsiębiorcy, bez względu na to, w jakiej branży działa, potrzebne jest doradztwo prawne. Szczególnie istotne jest to w kontekście rejestracji działalności gospodarczej poza granicami kraju oraz na rynku offshore. Najważniejsze jest bowiem to, aby wszelkie podejmowane decyzje czy kroki były zgodne z obowiązującym prawem i aby dopełnić wszelkich procedur. W tym celu należy skorzystać z usług profesjonalnych prawników, których również znajdziemy w PDtax. Zapraszamy do ich placówek w Olsztynie i Warszawie. Z jednej strony z ich usług możemy korzystać incydentalnie, gdy chcemy podjąć konkretne kroki, na przykład przeprowadzić restrukturyzację firmy bądź przejąć inną jednostkę. Niemniej jednak bardzo popularne staje się obecnie stałe doradztwo prawne. Dotyczy to w szczególności dużych firm, które działają na szeroką skalę na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych. W takim przypadku bowiem konieczny jest stały nadzór prawny nad podejmowanymi działaniami, w tym podpisywanymi umowami czy zawieranymi transakcjami gospodarczymi. Warto więc zaufać specjalistom, którzy podejmą się nawet bardzo skomplikowanych spraw firmowych.
Doradztwo podatkowe – jak płacić mniej?
Przedsiębiorcy decydujący się na otwarcie działalności gospodarczej za granicą zwykle robią to z powodów podatkowych. Nie musi być to oczywiście główny motyw ich działania, niemniej jednak często pełni on bardzo ważną rolę. Doradztwo podatkowe rozpoczyna się właściwie już na etapie podejmowania decyzji odnośnie rejestracji firmy za granicą. Trzeba bowiem przeanalizować wszelkie za i przeciw takiego działania. Co więcej, doradztwo podatkowe skupia się również na kwestiach działalności firmy za granicą, właśnie pod kątem podatkowym. Doradca nie tylko podpowie, jakich procedur dopełnić, ale może również część spraw formalnych przejąć na siebie, na mocy udzielonego pełnomocnictwa. Warto pamiętać, iż doradztwo podatkowe polega przede wszystkim na opracowaniu spójnej strategii, a także optymalizacji podatkowej. Nie jest bowiem tajemnicą, że coraz więcej firm dostrzega fakt, iż obciążenia podatkowe stanowią spory odsetek ich kosztów ogólnych. Stąd też nic dziwnego, że chcą one nieco zoptymalizować swoje wydatki podatkowe. Opracowanie strategii podatkowej wymaga jednak fachowego podejścia, a co więcej stałego aktualizowania i kontrolowania realizacji planów. PDtax pomaga w tej kwestii zarówno większym, jak i mniejszym podmiotom gospodarczym, które chciałyby zoptymalizować wysokość płaconych podatków na rzecz fiskusa. Zapraszamy do naszych placówek w Olsztynie i Warszawie.