Skip to main content

Posiadanie firmy za granicą to dobre rozwiązanie, na które decyduje się duży odsetek przedsiębiorców. Musi być to jednak działanie przemyślane oraz przeanalizowane. Należy, bowiem pamiętać, iż każdy biznes jest inny, tak jak i oczekiwanie każdego z przedsiębiorców. Głównymi czynnikami determinującymi wybór konkretnego państwa, w którym chce się prowadzić biznes, zazwyczaj są ulgi podatkowe, niskie koszty operacyjne oraz nowy rynek zbytu. Obecnie nie ma jednego, idealnego kraju, który mógłby zdecydowanie ułatwić prowadzenie własnej działalności gospodarczej bez żadnego ryzyka i obaw. Jest jednak pewne, że rejestracja własnej firmy poza granicami naszego kraju jest dużo bardziej opłacalna, łatwiejsza i lepiej rokująca.

Kontrola podatkowa i celno skarbowa

Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą?

Wybór odpowiedniego kraju, jako miejsca na założenie własnej firmy jest tematem dość obszernym oraz zindywidualizowanym. Zależy to, bowiem od wielu czynników oraz oczekiwań samego przedsiębiorcy. Każdy kraj oferuje nieco inne podejście i pomoc w stosunku do prowadzenia własnego biznesu. Najczęściej jednak polecane jest założenie firmy w takich krajach jak: Anglia, Estonia, Niemcy, Czechy, Cypr, Malta, Irlandia i Słowacja. Dzięki coraz bardziej powiększającej się współzależności oraz integracji państw, a także unijnej „swobody” przedsiębiorczości proces zakładania własnej działalności gospodarczej jest dużo bardziej przystępny, bezpieczny i popularny.

Dlaczego warto prowadzić firmę za granicą?

Warunki, jakie polski rząd proponuje przedsiębiorcom znacząco utrudniają prowadzenie oraz utrzymanie własnej firmy. Ogrom podatków, wysokie koszty składek i inne obciążenia powodują, że polska gospodarka staje się coraz mniej wydolna a małe firmy po prostu upadają. Istnieją jednak inne, korzystne rozwiązania, które pozwolą w skuteczny sposób prowadzić własny biznes i czerpać z niego zysk. Jednym z nich jest rejestracja firmy za granicą. Dlaczego warto to zrobić? Trzy najczęściej wymieniane powody, dla których warto zarejestrować i prowadzić własną firmę za granicą.

Klarowne prawo i mniej rozbudowany poziom biurokracji

Nieustannie zmieniające się przepisy prawa podatkowego to prawdziwa zmora, która ciąży nad polskimi przedsiębiorcami. Niepewność i nieprzewidywalność fiskusa jest skutecznym czynnikiem, który zniechęca ich do dokonywania dużych inwestycji, czego skutkiem jest gwałtowne zahamowanie rozwoju gospodarczego. Dodatkowym utrudnieniem dla polskich przedsiębiorców jest brak przejrzystości w polskim prawie i mało precyzyjne przepisy, których prawidłowa interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy oraz fachowej porady. Przedłuża to znacząco załatwianie spraw i oznacza więcej pracy. Biurokracja także pozostawia wiele do życzenia, gdyż ogrom obowiązków, które wynikają z poszczególnych ustaw wymaga poświecenia dużej ilości czasu oraz pieniędzy (w zależności od tego czy przedsiębiorca zajmuje się tym osobiście czy zleca to odrębnej firmie zewnętrznej).

Poza granicami naszego kraju są jednak państwa, których poziom biurokracji, stabilne, rzeczowe przepisy oraz przejrzyste prawo dają przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa oraz szerokie pole manewru przy dokonywaniu nowych inwestycji i planowaniu różnych działań.

Niższy podatek oraz obciążenia fiskalne

W Polsce przedsiębiorcy często narzekają na niestabilny system podatkowy, który nieustannie przechodzi większe i mniejsze metamorfozy. Niestety obecnie liczba podstawowych podatków oraz ich wysokość są znacząco wyższe niż te za granicą.

Przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością już na samym wstępie jesteśmy zmuszeni do uiszczenia opłat sądowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W dalszej kolejności należy także uiścić opłatę za podatek dochodowy, od towarów i usług, od posiadanych nieruchomości, środków transportowych oraz opłatę za korzystanie ze środowiska. Dodatkowo jest jeszcze opłata skarbowa, którą należy opłacić, gdyż bez nie niej nie będzie możliwe dokonywanie różnorakich czynności urzędowych, wnioskowanie o wydanie zaświadczeń, koncesji i pozwoleń przez instytucje państwowe. Należy pamiętać także o obowiązkowych składkach ZUS, których kwota się nie zmienia bez względu na osiągane dochody.

Poza granicami naszego kraju, inne państwa posiadają nieco inną strategię i dużo bardziej przyjazną dla przedsiębiorców politykę fiskalną. Niektóre z nich proponują dużo niższe stawki podatków, inne mają zbliżone do tych polskich – jednakże ich kwota wolna od podatku jest kilkukrotnie wyższa od tej panującej w Polsce. Ponadto większa część z tych państw zawiera szerokie spektrum przywilejów dostępnych dla świeżych przedsiębiorców, a także tych osiągających mniejsze dochody, co jest dużym ułatwieniem w utrzymaniu własnej działalności gospodarczej.

Optymalizacja podatkowa czyli rejestracja firmy za granicą

Korzystniejsze warunki do rozwoju firm

Założenie firmy jest podstawowym i pierwszym krokiem wprowadzającym młodego przedsiębiorcę w świat biznesuKsięgowość, podatki i inne nieznane, które na niego czekają mogą być ścianą nie do przebicia. Aby odpowiednio poprowadzić własną firmę i osiągać sukcesy należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte oraz głowę pełną pomysłów. Najlepiej jest zbudować silną pozycję na rynku, która umożliwi szybkie znalezienie odbiorców oraz złożenie konkurencyjnej oferty.

Polskie realia przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej są znacznie trudniejsze niż w innych krajach. Nasze prawo podatkowe nie przewiduje znacznych ułatwień dla nowych przedsiębiorców. Stawki podatków są bardzo wysokie, kwota wolna od podatku bardzo niska a terminy na ich opłatę są stosunkowo krótkie. Ponadto rynek polski jest miejscem, gdzie nowym przedsiębiorcom jest trudno się wybić, gdyż zagraniczne korporacje oferują swoje usługi i produkty w mocno konkurencyjnych cenach.

W innych krajach widoczne jest bardziej przyjazne podejście do nowych firm, gdyż dzięki zagwarantowanym licznym przywilejom młody przedsiębiorca jest w stanie się rozwijać oraz utrzymać na rynku, proponując przystępne ceny.

Firma w Niemczech – jakie płyną z tego korzyści?

Rejestracja i prowadzenie firmy w Niemczech wiąże się z:

– niższym podatkiem dochodowym od osób prawnych, który pobierany jest od spółek prawnych posiadających osobowość prawną oraz akcyjnych (składka podatkowa została zmniejszona z 23% na 15% i jest dla wszystkich taka sama),

– niższym podatkiem VAT, którego wyróżniane są dwie stawki: podstawowa 19% – wszystkie towary i usługi, obniżona 7% – artykuły żywnościowe, poza napojami oraz obrotu restauracyjnego, sprzęt medyczny, usługi medyczne i transport pasażerski,

– rozliczaniem podatku VAT raz na rok (nie jak w Polsce raz na miesiąc lub kwartał),

– możliwością wliczenia 100% wartości zakupionych samochodów, różnego sprzętu oraz maszyn produkcyjnych,

– możliwością zwolnienia z podatku VAT firm o rocznym obrocie mniejszym niż 17,5 tysiąca euro.

Jak założyć firmę w Czechach?

Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na rejestrację własnej firmy poza granicami naszego kraju. Jest to związane z niekorzystnym i mało przyjaznym polskim prawem względem nowych przedsiębiorców. Założenie własnej działalności gospodarczej w Czechach jest nietrudnym i niewymagającym wielu formalności zadaniem. Firma w Czechach poprowadzona, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie wymaga obowiązku wpłaty oraz deklaracji kapitału zakładowego.

CIT wynosi 19%, natomiast podatek VAT 21%.

Ponadto procedura zakładania spółki jest znacząco łatwiejsza i mniej czasochłonna niż w Polsce.           Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo wynosić jedynie 1 CZK, a składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne uzależnione są w zależności od dochodów danego przedsiębiorcy.

Rejestracja firmy za granicą w jeden dzień

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu założenia firmy za granicą?

Rejestracja firmy za granicą powinna być przemyślaną, przeanalizowaną i w pełni świadomą decyzją, która otworzy szerokie spektrum możliwości rozwoju danej firmy. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę decydując się na założenie firmy w kraju innym niż Polska? Przede wszystkim warto:

– wybrać kraj, do którego można swobodnie podróżować,

– mieć możliwość załatwiania dużej ilości spraw urzędowych online,

– sprawdzić otwartość danego kraju na zagranicznych przedsiębiorców,

– wybrać kraj, w którym występuje brak nadmiaru biurokracji i przejrzyste podatki oraz przepisy prawne.

Planując własny biznes za granicą należy odpowiednio przemyśleć wszelkie działania i podjąć stosowane kroki. Należy myśleć długofalowo i podjąć odpowiednią strukturę spółki, wówczas można mieć pewność, że osiągniemy sukces a nasza firma zacznie się rozwijać.

Optymalizacja podatkowa a spółka offshore

PD TAX.PL – dlaczego my?

Jesteśmy firmą (https://pdtax.pl/) istniejącą na rynku od wielu lat i posiadamy w swojej ofercie specjalistyczne usługi polegające na;

– doradztwie podatkowym,

– doradztwie prawnym,

– rejestracji firm w Europie,

– rejestracji firm offshore.

Skutecznie pomagamy klientom w zakładaniu oraz rejestracji firm za granicą, umożliwiając tym samym szereg rozwiązań oszczędzających czas, nerwy oraz energię. Profesjonalnie zajmujemy się rozwiązaniami podatkowymi oraz korporacyjnymi. Nasza firma powstała w celu pomocy przedsiębiorcom, których dynamiczny rozwój interesów uniemożliwia znalezienie czasu na dopełnienie kwestii administracyjnych oraz formalnym, niezbędnych do legalnego i prawidłowego funkcjonowania firmy.

Dzięki nam Twoje interesy będą bezpieczne a przepisy i prawo zawsze dopilnowane. Wszelkie formalności załatwimy za Ciebie i nie będziesz musiał martwic się zbędną biurokracją.

Leave a Reply