Skip to main content

Optymalizacja finansowa często kojarzona jest jedynie z poszukiwaniem nowych, tańszych źródeł finansowania i stabilizowania struktury kapitału w firmie. Tymczasem w Polsce możliwości są bardzo ograniczone, pomimo tego, iż teoretycznie przedsiębiorcy mają dostęp do różnego typu finansowania. Co więcej, nie powinniśmy zawężać kwestii optymalizacji finansowej jedynie do kapitału. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę optymalizację kosztów. Obecnie koszty firmy w dużej mierze stanowią wydatki nie na wynagrodzenia czy działalność operacyjną, a koszty podatkowe. Optymalizacja podatkowa jest więc częścią szeroko pojętej optymalizacja finansowej. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że polskie przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane, a co więcej ulegają bardzo częstym zmianom czy korektom. Przez to zaplanowanie wieloletniej optymalizacji podatkowej jest w Polsce bardzo trudne, nawet jeśli korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów. Rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest więc rejestracja firmy za granicą.

Optymalizacja podatkowa w Olsztynie i Warszawie

Rejestracja firmy w Europie czy w raju podatkowym?

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się założyć firmę na terytorium Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech czy w Republice Czeskiej. Częstym wyborem jest również Malta, Madera czy Cypr. Powodem jest fakt, iż systemy podatkowe tych krajów są znacznie przyjaźniejsze właścicielom zarówno małych, jak i większych firm. Rynek tychże krajów nie jest również aż tak nasycony, jak rynek polski. Stąd też rejestracja firmy za granicą może okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno pod względem podatkowym, jak i czerpania zysków. Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorca? Przykładowo w Niemczech będzie rozliczał VAT rocznie, a nie tak jak w Polsce, miesięcznie lub ewentualnie kwartalnie. Na Cyprze zaś stawka podatku CIT wynosi 12,5%, a nie jak w Polsce 19%. Niektórzy przedsiębiorcy mogą jednak sięgać dalej i rejestrować swoje firmy w tak zwanych rajach podatkowych. Obecnie należą do nich między innymi: Seszele, Republika Panamy czy Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Tak zwany rynek offshore cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dużych firm, działających na skalę międzynarodową. Coraz częściej jednak z dobrodziejstw offshore korzystają również mniejsi przedsiębiorcy, którzy chcą chronić swój kapitał przed polskim fiskusem. Dlaczego raje podatkowe są tak atrakcyjne dla właścicieli firm? Przede wszystkim raje podatkowe cechuje:

  • brak podatku dochodowego lub bardzo niska jego stawka,
  • brak podatku VAT i podobnych lub bardzo niska stawka,
  • łatwość założenia firmy,
  • brak obowiązku posiadania wysokiego kapitału początkowego,
  • uproszczenia w zakresie sprawozdawczości finansowej i podatkowej.

Oczywiście każdy kraj, który może nazywać się rajem podatkowym, ma nieco inne przepisy, w myśl których możliwe jest zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego też przedsiębiorca może wybrać taki kraj, którego ustawodawstwo najbardziej mu odpowiada przede wszystkim pod względem optymalizacji finansowej czy możliwości kapitałowych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż w rajach podatkowych przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepisy podatkowe nie ulegają częstym zmianom. Jest to bardzo duża zaleta dla przedsiębiorcy, który może zminimalizować tak zwane ryzyko prawne prowadzonej działalności. Cechuje się ono właśnie niestabilnością przepisów, których zmiana może być bardzo kosztowna dla właścicieli firm, a nawet doprowadzić do zamknięcia działalności.

Jak zarejestrować firmę za granicą?

Rejestracja firmy za granicą, wbrew pozorom, wcale nie jest trudna. Niemniej jednak bez znajomości przepisów prawnych, a nawet języka, trudno jest myśleć o samodzielnym zarejestrowaniu, a także prowadzeniu firmy poza granicami kraju. Bez względu na to, czy interesuje nas rynek offshore, czy też kraje europejskie, dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy prawnej i biznesowej. Nie każdy przedsiębiorca musi znać się na skomplikowanych przepisach prawnych, szczególnie jeśli chodzi o ustawodawstwo innych krajów. Ma od tego specjalistów, którzy zajmą się zarówno rejestracją firmy, jak i przeprowadzeniem przedsiębiorcy przez najtrudniejsze kwestie, zwykle napotykane na początku prowadzenia działalności. Sama rejestracja firmy za granicą wcale nie musi oznaczać, że to właśnie tam będziemy prowadzić działalność gospodarczą. Wręcz przeciwnie – mamy możliwość sprzedaży towarów lub świadczenia usług na terenie kraju, jednak firma opodatkowana będzie według odrębnych przepisów. Tego rodzaju optymalizacja podatkowa jest niezbędna wszystkim przedsiębiorcom, którzy chcą obniżyć swoje zobowiązania z tytułu podatków oraz innych opłat na rzecz Skarbu Państwa. Warto jednak skorzystać przy tym z profesjonalnej pomocy. Kluczowy jest przede wszystkim dobór państwa, w którym chcemy otworzyć działalność gospodarczą. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim własne potrzeby, przewidywane zyski oraz możliwości kapitałowe. W doradztwie oraz spełnieniu wszelkich procedur pomoże nam kancelaria podatkowa PDtax, która zawodowo zajmuje się zarówno rejestracją firmy za granicą (w granicach Europy oraz w rajach podatkowych), jak i doradztwem prawnymdoradztwem podatkowym czy prowadzeniem księgowości. Specjaliści pomogą opracować strategię podatkową na lata, dzięki której znacznie zmniejszymy ponoszone koszty podatkowe. PDtax oferuje swoje usługi zarówno dużych podmiotom gospodarczym (korporacjom), jak i właścicielom mniejszych firm, którzy chcieliby wziąć sprawy finansowe i podatkowe firmy w swoje ręce.

Rejestracja firmy za granicą? Optymalizacja finansowa Olsztyn i Warszawa

Doradztwo prawne i podatkowe kluczem do sukcesu

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z faktu, iż zarejestrowanie firmy poza granicami kraju, to niestety nie wszystko. Prowadzenie firmy polega bowiem na stałym jej rozwijaniu, udoskonalaniu i optymalizacji kosztów w celu osiągania wysokich zysków. Za każdym przedsiębiorstwem, które jest rozpoznawalne na rynku, stoi dobry doradca prawny i podatkowy. Doradztwo prawne skupia się przede wszystkim na możliwych działaniach, które dane przedsiębiorstwo może podjąć – fuzje, przejęcia, restrukturyzacje czy choćby zarejestrowanie firmy w centrum offshore. Tymczasem doradztwo podatkowe może być jednorazową poradą odnośnie danego tematu podatkowego. Niemniej jednak firmy działające na dużą skalę zwykle planują swoje wydatki podatkowe ze znacznym, często wieloletnim wyprzedzeniem. Kluczowa jest dla nich bowiem optymalizacja podatkowa, która wbrew powszechnej opinii, jest działaniem zgodnym z obowiązującym prawem. Nie chodzi bowiem o to, aby unikać opodatkowania, a wypracować strategię, która pozwoli obniżyć koszty podatkowe firmy. W przypadku dużych podmiotów działających na rynku mowa jest nawet o milionach złotych, które bez odpowiednio opracowanej i wdrożonej optymalizacji podatkowej przekazywane są fiskusowi. Niestety, w Polsce optymalizacja podatkowa jest trudna do opracowania ze względu na ciągle zmieniające się przepisy. Stąd też jest to kolejny powód, aby zlecić ją specjalistom, a nie planować na własną rękę.

Optymalizacja finansowa dla każdego przedsiębiorstwa

Wiedząc już, że optymalizacja finansowa jest pojęciem naprawdę szeroki, warto zastanowić się, jak wdrożyć ją w swojej firmie. Otóż na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że optymalizowanie finansów firmy jest działaniem ciągłym, a nie jednorazowym. Obecnie przedsiębiorcy mają bardzo wiele możliwości, które pozornie wydają im się niedostępne – jak chociażby rejestracja firmy za granicą. Tymczasem współczesny rynek nie działa już lokalnie ani nawet w skali kraju. Wręcz przeciwnie – właściciele firm powinni być otwarci na rozwiązania, jakie dają im obecnie także inne kraje. O optymalizacji finansowej powinni więc pomyśleć nie tylko właściciele dużych firm, ale i małych, dopiero co rozpoczynających działalność przedsiębiorstw. Jest to bowiem szansa na stworzenie prosperującej firmy, która poprzez optymalizację kosztów i właściwe działania podjęte zgodnie z prawem, odniesie sukces i zwiększy zyski.

Leave a Reply