Jak co roku, w prawie podatkowym doszło kilka nowych zapisów, niektóre usunięto, a jeszcze inne całkowicie zmodyfikowano. W 2021 roku zmiany w systemie podatkowym otworzyły całkowicie nowe możliwości dla pewnej grupy zawodowej – marynarzy. Dzięki zmianom w zapisach, mogą teraz korzystać z tzw. ulgi abolicyjnej – odpisu pewnych dochodów, które dana osoba zdobyła za granicą. Nowe zasady doprowadziły do nieco innego podejścia do tego zagadnienia – otwieraniu spółek typu limited. Co to daje? Jak sobie poradzić z wszechobecną biurokracją? Czy to się w ogóle opłaca?
Spis treści
Ulga abolicyjna – Co to jest?
Należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest ulga abolicyjna. Jest to pewien zapis w prawie podatkowym, obowiązującym w Polsce, wykreowany dla osób, które zarabiają nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale również za granicą. Aktualne zapisy narzucają na przedsiębiorcę wykazanie dochodów z każdego źródła, bez względu na to, czy zostały one uzyskane w Polsce czy poza jej terytorium.
Ważną kwestią jest dokładne zbadanie umów międzynarodowych, które wykluczają możliwość płacenia przez przedsiębiorców zdublowanego podatku. Ulga abolicyjna ma aktualnie dwie formy – zwolnienie z części podatku (dochód spoza terytorium polski nie jest opodatkowany) lub opodatkowanie proporcjonalnego odliczenia dochodów (od naliczonego podatku PIT w Polsce odejmuje się ten zagraniczny). Z racji dość zawiłych i często niezrozumiałych zapisów, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Firma PDtax oferuje przedsiębiorcom pomoc w sprawach zarówno dotyczących rozwiązań prawnych, jak i podatkowych. Profesjonaliści wytłumaczą praktycznie każdy aspekt, a także pomogą w rozwiązaniu problemów prawno-podatkowych oraz przebrnięcia przez całą dokumentację, konieczną do uzyskania ulgi.
Co się zmieniło?
Właściwie – niewiele. Poprzez zmiany w rozliczaniu podatku PIT, osoby, które rozliczają w Polsce zagraniczne dochody, mogą odliczyć pewną, niewielką kwotę podatku – 1360 złotych. Daje to efekt w zasadzie odwrotny do zamierzonego – różnica pomiędzy podatkiem zagranicznym, a polskim jest dość spora, a niestety, trzeba ją uregulować. Wtedy uwzględnia się w rozliczeniu tę niewielką kwotę, co przy aktualnej kondycji złotego na rynku walut oraz dużych problemów finansowych praktycznie wszystkich gospodarek świata, jest praktycznie znikomą pomocą (o ile w ogóle jest to pomoc).
Marynarze, a ulga abolicyjna
Z pozoru, marynarze nie powinni mieć problemu z uzyskaniem tego zwolnienia/odpisu z podatku. Wymogi są trzy i, w teorii, nie powinny być ciężkie do udowodnienia:
- Przeznaczeniem statku jest międzynarodowy przewóz towarów lub pasażerów.
- Podatnik musi wykazać, że dochód uzyskany za granicą pochodzi z terytoriów wodnych, nie lądowych.
- Przedsiębiorstwo, które eksploatuje statek musi mieć siedzibę na terytorium państwa, w którym zapisy prawne umożliwiają uzyskanie ulgi abolicyjnej (z wyłączeniem tzw. rajów podatkowych).
W teorii wygląda to całkiem łatwo – wystarczy wykazać, że osiągnięto dochód za granicami kraju, na terytorium wodnym i poprzeć to odpowiednimi dokumentami. W praktyce nie jest to tak łatwe – Polskie prawo nie określa jednoznacznie czym jest „terytorium lądowe państwa”. Kolejny problem wynika z braku precyzyjnego odniesienia co do terytorium wodnego, na którym osiągnięto dochód (najprościej dowieść pracę za granicą, w oparciu o lokalizację siedziby firmy, która wykorzystuje statek do swoich celów).
Jak widać, uzyskanie tej niewielkiej ulgi może być dość sporym problemem, a nieumiejętne poparcie jej dowodami dla Urzędu Skarbowego, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – źle naliczony odpis od podatku może spowodować, że marynarz może mieć problemy, co finalnie może doprowadzić do konieczności opłacenia kary przez podatnika. Na szczęście, na rynku znajdziemy przedsiębiorstwa, które są w stanie pomóc – jednym z nich jest wspomniana już firma PDtax – poza wsparciem prawno-podatkowym, są oni w stanie pomóc przygotować odpowiednie dokumenty, konieczne do uzyskania ulgi, a także mogą pomóc zaplanować działania, zapobiegające występowaniu takich problemów w przyszłości (tzw. planowanie podatkowe)
Nie tylko ulga abolicyjna
Wiele osób, wraz ze zmianą w prawie podatkowym, zdecydowało się na założenie w Wielkiej Brytanii spółek typu „Limited„. Czym jest taka spółka? Jest to jedna z kilku form prowadzenia działalności gospodarczej na wyspach Brytyjskich. Jest to angielski odpowiednik Polskiej jednoosobowej spółki z.o.o. – wspólnikiem może być jedna lub więcej osób, podobnie wygląda sprawa z udziałami w firmie. W momencie otwarcia spółki, 100% jej udziałów należy do założyciela (chyba, że jest ich więcej – wtedy udziały dzielą się równo na dwie, lub więcej osób). Jest to rozwiązanie, w którym należy udowodnić (w przypadku zapytań aparatu skarbowego), że dochód spółki pochodzi w zupełności spoza terytorium lądowego (osiągnięty został na morzu).
Inną alternatywą jest założenie tego samego typu spółki, tyle że na Cyprze. Tamtejszych spółek zmiany w prawie podatkowym w Polsce nie dotyczą kompletnie (nie muszą deklarować zagranicznych przychodów, pod warunkiem, że całość zdobytych środków nie została zdobyta w naszym kraju i jest to udokumentowane). Co przemawia za wariantem Cypryjskim? Państwo to uznaje się od kilkunastu lat za pogranicze raju podatkowego, co wpływa na większe zyski pochodzące z przedsiębiorstwa, a także o wiele mniej formalności zarówno w trakcie zakładania przedsiębiorstwa, jak i w trakcie jego działania (w porównaniu do Polski, czy Wielkiej Brytanii).
Optymalizacja podatkowa w PDtax – Razem lepiej!
W przypadku, gdy marynarze planują otworzyć firmę za granicą, należy sprawdzić obowiązujące tam zapisy prawne. Ogarnięcie wszystkich zasad prawnych i podatkowych może być jednak wyzwaniem, zwłaszcza w momencie, gdy nie ma się czasu na dodatkową edukację. Z pomocą w takich przypadkach, po raz kolejny przychodzi firma PDtax, która przychodzi z pomocą wszystkim tym, którzy planują rozpocząć działalność gospodarczą poza granicami polski.
Poza ogromnym wsparciem w trakcie zakładania nowego przedsiębiorstwa, a także pomocy w trakcie dalszego uzyskiwania przychodów, w ofercie firmy znajdziemy również działania, które mogą zoptymalizować konkretne spłaty podatków w różnych państwach (wykluczając przy tym dublowanie się ich). PDtax oferuje również wsparcie w rozwoju przedsiębiorstw – od planowania ruchów przyczyniających się do zwiększenia zysków, przez doradztwo w ich rozwoju, a także nowych inwestycji, koniecznych do odpowiedniego rozwoju przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo jest otwarte na współpracę z wszystkimi rodzajami spółek – od tych najmniejszych, prowadzonych przez jedną osobę, przez rodzinne interesy na zbiorczych rozwiązaniach dla dużych korporacji kończąc.
Za korzystaniu w pomocy specjalistów przemawia wiele aspektów. Po pierwsze, prawo podatkowe w Polsce, różni się od tego obowiązującego za jej granicami, co samo w sobie może stanowić przeszkodę ciężką do przeskoczenia. Po drugie – wsparcie w zakresie rozwiązań podatkowych, pozwala na zaoszczędzenie czasu, który należałoby przeznaczyć na wyszukiwanie i, nierzadko, wręcz rozszyfrowywanie skomplikowanych zmian i zapisów w nowościach związanych z prawem podatkowym.
Trzecim aspektem, który przemawia za korzystaniem z pomocy zewnętrznych firm, takich jak PDtax, jest fakt, że mogą one reprezentować nas w różnego rodzaju procesach prawnych, w przypadku, gdy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa pojawią się problemy tej natury, Firma zapewnia indywidualne podejście do każdego ze swoich klientów, oferując jednocześnie profesjonalną obsługę na międzynarodową skalę. Doświadczenie zdobyte wraz z latami działania na rynku oraz wieloma rozwiązanymi problemami różnych przedsiębiorców gwarantuje wysokie zadowolenie z działań w każdym zakresie, do których zostanie przydzielona.
Podsumowanie – co wygrywa?
Niewielka kwota ulgi abolicyjnej, którą oferuje nasze państwo powoduje, że jest ona mało atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców działających na terytoriach wodnych świata. O wiele lepszym wyjściem w tej sytuacji dla marynarzy jest otworzenie spółki za granicą Polski (najlepszym miejscem na to wydaje się być Cypr). Wszelkie formalności, związane zarówno z kwestiami prawnymi jak i podatkowymi, warto pozostawić w rękach specjalistów, którzy mają większe pojęcie na temat prawa podatkowego innych krajów, takich jak firma PDtax.