Skip to main content

Pomimo że spółki offshore mogą być dla niektórych pojęciem obcym, to jednak z całą pewnością warto je poznać. Są to bowiem spółki, które posiadają sporo korzyści, w związku z czym każdy przedsiębiorca powinien rozeznać się w tym temacie.

Czym są spółki offshore?

Spółka offshore to pojęcie, które odnosi się zarówno do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, jak również tych, które posiadają podobny charakter, ale utworzone zostały w innych państwach. Co ciekawe, wbrew pozorom, definicja ta może również odnosić się do działalności prowadzonej także poza krajem, w którym dana spółka została założona. Istnieje jednak wiele różnic dzielących spółki offshore od spółek krajowych.

Aby lepiej poznać to hasło, należy najpierw dowiedzieć się, czym jest samo słowo „offshore„. Oznacza ono położenie poza granicami państwa, czyli poza umownymi „brzegami”, które w języku angielskim są określane jako „shore”. Można ten termin interpretować na dwa sposoby – po pierwsze – jako podmioty stworzone za granicę poza państwem beneficjenta, zarządu, wspólników i tym podobne. Z perspektywy samego kraju – spółki offshore to inaczej takie, które zostały utworzone po to, aby działać poza jurysdykcją rodzimego państwa.

Najprościej mówiąc, spółki offshore to pewnego rodzaju osobowość prawna, która jest tworzona na korzystnych warunkach podatkowych, w tak zwanych rajach podatkowych. Są często rejestrowane poza granicami Polski, tam, gdzie podatki są bardzo niskie albo w ogóle nie istnieją.

Warto nadmienić również, że spółki offshore są często określane jako IBC, czyli International Business Company. To nazwa nieco prześmiewcza, określa ona działalność zagraniczną, międzynarodową, która wykracza poza państwo, w którym rzeczona spółka została założona.

Spółka offshore - Rejestracja firmy w rajach podatkowych

Powody, dla których warto stworzyć spółkę offshore

Sporo osób zastanawia się, dlaczego spółki offshore są korzystne i jakie są powody, dla których warto je stworzyć. Otóż, nie da się ukryć, że wyliczanka jest niemal niekończąca się. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest to, że można znacznie lepiej wykorzystać przepisy oznaczone jako „onshore”, czyli wewnątrz rodzimego kraju. W przypadku Polaków, wspomniany termin dotyczy na przykład Polaka zakładającego spółkę w Wielkiej Brytanii albo na Wyspach Cooka, bądź też Włocha otwierającego spółkę offshore w Polsce. Z tego też powodu najważniejsze są oczywiście oszczędności podatkowe.

Kolejnym powodem jest ochrona kapitału oraz majątku przed wierzycielami, a także możliwość zachowania anonimowości biznesu. Jeśli więc nie chcemy, aby firmy, u których jesteśmy zadłużeni, „dopadli” nasze finanse, możemy pomyśleć o spółce offshore. Niektóre kraje oferują również otwarcie spółek tego typu dlatego, że otrzymują dochód z opłat zarówno skarbowych, jak i sądowych, a te natomiast są częścią dochodu państwa. Państwa te korzystają między innymi na opłatach dla agentów z obcych krajów. Te natomiast są napędem dla wewnętrznej gospodarki. Z tego też powodu tak korzystne jurysdykcje oferują na przykład Brytyjskie Wyspy Dziewicze czy Seszele. Państwa te szukają alternatyw dla napędu swoich finansów, bowiem nie mają zbyt dużych ilości surowców naturalnych, z których mogliby się utrzymywać. W ten sposób stawiają na spółki offshore właśnie.

Czym jest offshoring usług?

W przypadku spółek offshore, istotne jest również pojęcie określane jako offshoring usług. To przenoszenie określonych procesów biznesowych poza kraj, w którym mieszkamy w celu zmniejszenia kosztów. Często dotyczy to na przykład procesu produkcyjnego albo biurokracyjnego. Najważniejszym celem są po prostu oszczędności, które można osiągnąć poprzez niższe koszty pracy albo mniejsze wydatki. Mowa chociażby o wynajmie lokali w krajach, gdzie jest to znacznie korzystniejsze albo zatrudnienie pracowników.

Offshoring usług wiąże się z różnymi korzyściami, w tym na przykład dopłaty rządowe do kosztów pracy w niektórych państwach, tania, a równocześnie wykwalifikowana siła robocza, pełna kontrola nad pracą firmy oraz oszczędność kosztów. Z drugiej z kolei strony offshoring niesie ze sobą także pewne zagrożenia. Wśród nich wymienia się możliwe pogorszenie wizerunku firmy, obniżenie jakości pracy, większe koszty podróży oraz możliwe trudności językowe oraz kulturowe.

Jak oszczędzać pieniądze? - Załóż firmę w rajach podatkowych (offshore)

Zakładanie spółek offshore w rajach podatkowych

Przedsiębiorcy poważnie zainteresowani spółkami offshore zastanawiają się, w jakich rajach podatkowych warto założyć swoją firmę. Najczęściej spółki rejestrowane są między innymi w: Hong Kongu, Wyspach Dziewiczych, Malcie, Saint Vincent, Grenadynach, Delaware, Panamie, Wielkiej Brytanii, Wyspach Cooka, Wyspach Marshalla, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Seszelach oraz na Gibraltarze. Na liście znajdują się również Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Belize, jednak rzadko na założenie tam spółek decydują się przedsiębiorcy chcący założyć nowoczesną firmę, która ma odnosić międzynarodowe sukcesy. Wszystko dlatego, że życie w tych miejscach jest niemal nikłe, w związku z czym pozyskanie pracowników wykwalifikowanych (czy też w ogóle jakichkolwiek pracowników) jest niemal niemożliwe. Warto zatem znaleźć nieco bardziej „życiowe” rezydencje podatkowe.

Dość ciekawie wygląda kwestia spółek offshore w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tamtejsza cywilizacja wciąż rośnie, nie ma kwestii wymiany informacji podatkowych, a państwo dba o zatajenie danych przedsiębiorców. Przed wybraniem państwa należy więc ocenić konkretne miejsce oraz oszacować ryzyko tak zwanego stałego miejsca prowadzenia działalności zagranicznej. Pod uwagę warto wziąć także kwestie związane z organami podatkowymi, które mogą uznać utworzoną firmę za fałszywy twór.

Jak zarządzać spółką offshore?

Sporo osób błędnie uważa, że zarządzanie spółką offshore wiąże się z wieloma kłopotami związanymi chociażby z dzielącymi nas od siedziby firmy tysiącami kilometrów. To jednak jedynie pozory, ponieważ ograniczona biurokracja i minimum formalności sprawiają, że nie musimy poświęcać im zbyt wiele czasu, a prowadzenie stałego biura za granicą nie jest obowiązkiem. Można więc zarządzać i prowadzić podmiot w raju podatkowym zdalnie. Dzięki temu unikamy kosztów związanych z podróżami czy znajomością prawa podatkowego oraz handlowego.

Raje podatkowe – zalety

Raje podatkowe z cała pewnością mają sporo zalet. Po pierwsze, mamy pewność, że nasze dane są poufne i nikt nie ma do nich dostępu, a dodatkowo jesteśmy zwolnieni z płacenia niektórych podatków, bądź też płacimy je, ale są znacznie niższe od tych w Polsce. Po drugie, możemy obracać środkami, które pochodzą ze źródeł nieudokumentowanych i mamy swobodny dostęp do kapitału. Do korzyści zalicza się także pozytywny system prawny dla przedsiębiorcy oraz możliwość uniknięcia inflacji, a także optymalizację podatkową.

Raje podatkowe – wady

Z drugiej jednak strony raje podatkowe mają swoje minusy, do których zaliczymy możliwą zawiłość przepisów związane z rozliczaniem dochodów, możliwość nacjonalizacji kapitału, wysokie koszty założenia oraz utrzymania spółki, a także częstsze i niezwykle wnikliwe kontrole skarbowe.

Optymalizacja podatkowa - firma Pdtax - rejestracja firmy w europie lub rajach podatkowych (offshore)

Jak zarejestrować spółkę offshore za granicą?

Każdy raj podatkowy posiada swoje formalności, które trzeba spełnić, jeśli chodzi o zakładanie spółek offshore. Warto więc w tej kwestii pomyśleć o skorzystaniu z usług, takich jak consulting.

Jedną z firm, które oferują profesjonalne doradztwo i pomoc w założeniu spółki za granicą jest PD Tax. Charakteryzuje się ona doświadczeniem oraz rozległą wiedzą na temat tego, jak założyć przedsiębiorstwo, jakie są potencjalne konsekwencje założenia go w raju podatkowym i jak stworzyć skuteczną strategię biznesową, która pozwoli nam odnieść sukces. Klienci mogą liczyć na pomoc zarówno w kwestii zarządzania, jak i podatków czy spraw prawnych.

Dzięki działalności i usługom firmy PD Tax, przedsiębiorcy nie muszą martwić się o bieżące problemy swojej oraz są – w niejaki sposób – zwolnieni z obowiązku nieustannego śledzenia zmian w przepisach w państwie, w którym posiadają założoną spółkę offshore właśnie.

Leave a Reply