Skip to main content

Co skłania ludzi do zakładania spółek na Kajmanach?

Zanim przejdziemy do samego procesu zakładania spółek na Kajmanach, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samych Kajmanów. Czym są i dlaczego tak bardzo przyciągają do siebie przedsiębiorców?

Kajmany uchodzą za raj podatkowy, czyli kraj, w którym warunki prowadzenia swojego biznesu są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od warunków, które panują w innych miejscach na świecie. Często pomimo szczerych chęci, zdecydowanie bardziej opłaca się założenie własnego biznesu po drugiej stronie globu, z racji na niskie podatki i rozbudowane regulacje prawne dotyczące tajemnicy bankowej. W rajach podatkowych przepisy potrafią być na tyle mało przejrzyste, aby z powodzeniem przyciągać do siebie przedsiębiorców, którzy chętnie unikną płacenia bardzo dużych podatków w swoim kraju macierzystym.

Jednymi z najpopularniejszych rajów podatkowych oprócz Kajmanów, są z pewnością Malediwy, a także Seszele. Ostatnimi czasy szczególnie popularne stały się jednak wymienione wcześniej Kajmany, w stronę których ciekawsko zerkają przedsiębiorcy z Europy. Warto wiedzieć, że raj podatkowy umożliwia optymalizację podatkową, a ta z kolei absolutnie nie jest czymś, co mogłoby być jakkolwiek uznane za niezgodne z prawem.

Samo unikanie opodatkowania, a nie uchylanie się od niego, jest w pełni legalne. Warto natomiast wiedzieć, że uchylanie się od opodatkowania jest działaniem absolutnie niezgodnym z prawem i traktuje się je jako przestępstwo. Unikanie opodatkowania z kolei jest dozwolone, ponieważ środki, za których pomocą podejmuje się optymalizację podatkową również są w pełni legalne.

Zakładania spółki w rajach podatkowych - Kajmany

Obecnie Kajmany są piątym największym centrum bankowym na całym świecie, co mogłoby być dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem, zważając na fakt, iż są to niewielkie wyspy położone na Morzu Karaibskim, stanowiące brytyjskie terytorium zamorskie. Aktualnie Kajmany zamieszkane są przez około 52 tysięcy mieszkańców. Chociaż oczywiście podlegają zwierzchnictwu królowej Elżbiety II, to jednak nie należą do Unii Europejskiej, a więc nie można w ich przypadku zastosować prawa wspólnotowego. Co więcej – system prawny jest oparty na angielskim systemie prawa zwyczajowego, który uzupełniony jest o dodatkowe, lokalne przepisy modernizujące to prawo. Wszystko to dzieje się, ponieważ celem jest utrzymanie Wysp na poziomie przodującego międzynarodowego centrum finansowego. Póki co udaje się to znakomicie, ponieważ wyspy mogą pochwalić się naprawdę dobrą opinią. Cechuje je wysoki poziom legislacji, czyli takiej formy stanowienia prawa, w której organy państwowe oraz samorządowe tworzą akty prawne powszechnie obowiązujące na danym terenie (w tym przypadku na terenie wysp).

Równie ważne jest to, że Kajmany mogą pochwalić się bardzo wiarygodnymi sądami oraz niesamowicie rozwiniętą infrastrukturą bankową. Kajmany są więc szczególnie bardzo doceniane w obu Amerykach, bowiem to właśnie z nich pochodzi większość pieniędzy, które ulokowane zostały na wyspach. Co jednak z osobami, które mieszkają w Polsce i zastanawiają się nad firmą na Kajmanach? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i zastanowić się, czy warto byłoby wybrać takie rozwiązane w celu dokonania optymalizacji podatkowej.

Firmy na Kajmanach – raj dla przedsiębiorców

Jeśli interesuje nas założenie spółki na Kajmanach, to warto przede wszystkim zastanowić się nad wyborem jej formy prawnej. Możemy bowiem wyróżnić trzy rodzaje spółek, czyli spółki zwykłe, spółki zagraniczne, a także spółki zwolnione (tak zwane exempted company). Warto jednak wiedzieć, że najbardziej korzystna i tym samym – najczęściej wybierana przez zagranicznych inwestorów jest spółka zwolniona.

Exempted Company jest nazwą, która wzięła się od zasady braku opodatkowania spółki, jeśli ta nie prowadzi działalności na terytorium Kajmanów. Z tego właśnie powodu w Polsce znana jest pod nazwą spółki zwolnionej. Należy wiedzieć, że każda spółka, niezależnie od rodzaju, która zarejestrowana jest na Kajmanach, musi posiadać adres rejestrowy na Wyspach, czyli tak zwany registered address.

Jakie korzyści oferuje firma, która znajduje się na Kajmanach?

Istnieje wiele powodów, dla których zagraniczni przedsiębiorcy decydują się na założenie firmy na Wyspach. Jest to miejsce wybierane niezwykle często przede wszystkim z powodu stabilności rządu i silnej gospodarki, która wciąż się rozwija. Dodatkowo czymś, co wyróżnia Kajmany na tle innych rajów podatkowych jest fakt, iż te znajdują się na białej liście. Wszystko dzięki temu, że Wyspy przestrzegają międzynarodowych przepisów podatkowych. Co ciekawe, to właśnie Grupa Zadaniowa ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oraz Międzynarodowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zdecydowała się umieścić Kajmany na białej liście, co świadczy o tym, że wszystko, co odbywa się na Wyspach jest w pełni legalne.

Firmy na Kajmanach powstają jednak również z kilku innych powodów, z czego jednym z nich jest chociażby elastyczność, pozwalająca na to, aby dyrektorzy czy też urzędnicy korporacyjni nie musieli być legalnymi mieszkańcami Wyspy. Dodatkowo nie ma żadnego wymogu, aby rejestrować prywatne dokumenty w rządzie Kajmanów. Można przechowywać je w zupełnie dowolnym miejscu na świecie, ponadto – nie istnieje również wymóg corocznego audytu, czy też zgromadzenia wspólników. Wiele dokumentów nie jest dostępnych do publicznego wglądu, natomiast konta firmowe pozostają zupełnie prywatne.

Spółki na Kajmanach – co należy wiedzieć?

Warto być świadomym faktu, że prawo spółek na Kajmanach zezwala na spółkę jednoosobową. Nie są wymagani inni dyrektorzy, akcjonariusze ani też żadni członkowie kierownictwa. Prawo nie wymaga również dyrektora rezydenta. Wystarczy jedna osoba lub podmiot.

Tuż przed założeniem działalności na Kajmanach, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ograniczeń, jakie dotyczą nazwy firmy. Otóż, należy pamiętać, aby nazwa była niepowtarzalna oraz w żaden sposób nie może być podobna do nazwy innej, istniejącej już firmy. Dodatkowo, jeśli nie jesteśmy osobami, które posiadają licencję, nie możemy również umieścić w nazwie niczego co sugerowałoby o królewskim patronacie. Nie możemy więc wtedy użyć sformułowań takich jak na przykład „bank” czy „ubezpieczenie”. Warto więc przed rozpoczęciem całego procesu rejestracji firmy na Kajmanach, upewnić się, iż nazwa, którą wybraliśmy jest dostępna oraz możliwa w użyciu.

optymalizacja podatkowa czyli rejestracja firmy za granicą - spółki na kajmanach

Czego jeszcze należy być świadomym, jeśli chodzi o temat rajów podatkowych?

Rajem podatkowym można więc nazwać miejsce lub państwo, którego przepisy są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Koniec końców celem takiego miejsca jest przecież przyciągnięcie kapitału poza miejsce działalności ekonomicznej firmy. Ciekawostką jest fakt, że w rajach podatkowych znajdują się obecnie około 32 biliony USD.

Lista miejsc, które pozostają poza kontrolą polskich organów podatkowych jest całkiem długa, a w samej Europie możemy znaleźć kilka takich, jak na przykład Monako czy Lichtenstein. Polacy jednak wydają się być szczególnie zainteresowani założeniem swojej firmy w miejscu nieco bardziej egzotycznym, toteż wyjątkowo często wybór pada właśnie na Kajmany.

Aby móc zarejestrować na nich swoją firmę potrzebujemy przynajmniej jednego akcjonariusza. Może to być osoba lub też inna firma.

Czym są spółki offshore?

Warto wiedzieć, że pojęcie „spółka offshore” może odnosić się zarówno do spółki akcyjnej, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przede wszystkim jednak może odnosić się również do spółki, która wykonuje działalność tylko poza swoim krajem utworzenia. Jaki jest powód, dla którego tworzy się spółki offshore? Bardzo prosty, bowiem celem jest skorzystanie z przepisów, które są znacznie bardziej korzystne niż te, obowiązujące w kraju macierzystym. Chodzi oczywiście o oszczędności podatkowe.

Przepisy, które regulują działalność takich spółek skonstruowane zostały tak, aby zapewnić inwestorom jak największą ilość korzyści podatkowych, wysoki, zadowalający stopień poufności oraz przede wszystkim – niesamowicie elastyczną formułę prowadzenia działalności, zachowując przy tym jak najmniejszą ilość obowiązków administracyjnych.

Co ciekawe – cała operacja związana z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej poprzez założenie spółki offshore może odbyć się w zupełności zdalnie. Dzięki temu, jako przedsiębiorcy nie musimy fizycznie opuszczać granic swojego kraju. Na próżno martwić się także samym zarządzaniem, bowiem spółka offshore jest bardzo łatwa w zarządzaniu i nie wymaga od przedsiębiorcy większych formalności, aniżeli utrzymanie spółki w swoim własnym kraju. Nikt nie wymaga również posiadania w miejscu założenia spółki stałego biura ani utrzymywania na bieżąco kontaktów z organami władzy publicznej, która się tam znajduje.

spółka offshore na kajmanach?

Warto jednak pamiętać o tym, aby przed przeniesieniem lub też założeniem swojego centrum opodatkowanej aktywności na Kajmany, dokładnie przemyśleć i przeanalizować całą operację. Podejmowanie pochopnych decyzji może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Jeśli natomiast cały proces będzie wcześniej przemyślany i zaplanowany, oszczędzimy sobie stresu i problemów.

Niektóre osoby mogą nie czuć się na siłach, aby samemu założyć firmę za granicą, szczególnie jeśli mowa o tak egzotycznych miejscach, jak Kajmany, Seszele czy Malediwy. Warto wtedy skorzystać z usług firmy, która pomoże przedsiębiorcom na skoncentrowaniu się na rozwoju swojego biznesu i przejmie obowiązki związane z dopełnieniem kwestii administracyjnych, a także formalnych, które to są nierozłącznym elementem funkcjonowania firmy. Decydując się na skorzystanie z usług firmy PDTAX, cały proces optymalizacji finansowej przebiegnie znacznie sprawniej i szybciej oraz – co ważne – zupełnie bezproblemowo. Rozwiązania PDTAX umożliwiają zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale również pieniędzy, które to są przecież niezwykle istotnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Zaoszczędzone fundusze pozwolą na lepsze rozwinięcie firmy, efektywne inwestycje oraz w konsekwencji – pomnożenie majątku.

Leave a Reply